• به سایت شرکت مشاورین تجاری پیشرو ارزآوران اسپاد خوش آمدید                                                                                     شماره تماس: 22988023-021 ___ 09129641181

اقتصاد نوین چین


از سال ۱۹۷۰ اصلاحات اقتصادی در چین شروع شد. از اولین اقدامات حاکمیت احداث ده ها مناطق ویژه فنون اقتصادی و علوم و فن آوری های جدید بود چون هیچ وقت به برنامه های سازمان جهانی پول توجه نکرده است و براساس بومی سازی و فرهنگ خود برنامه ریزی کرده است و همچنین برخلاف تفکر آن سازمان هیچ وقت اقتصاد و تجارت کاملا آزاد را اجرا نکرده است و حضور دولت در تجارت به صورت حساب شده وجود دارد.
سرمایه گذاری خارجی در چین از سال ۱۹۹۰ آغاز گردیده است و در طول سالیان از ۱۰% کل سرمایه گذاری فراتر نرفته است.
عمده برنامه اصلاحات چین از روستاها آغاز شد و پس از آن به شهرها رسید در حالی که نظر به اقتصاد متعارف غربی بر خلاف این است (از مرکز به پیرامون) ارتقا توان کشاورزان از طریق (توسعه آموزش، پشتیبانی فنی، بازاریابی)
فرهنگ مردم چین : مصرف صحیح و عدم اسراف می باشد.
با توجه به تلاش های کشورهای غربی برای تغییر فرهنگ چین و کشاندن آنها به مصرف گرایی تا اینجا بی نتیجه مانده است به طوری که در چین فقط ۳۰۰مک دونالد وجود دارد که به ازای هر ۴ میلیون نفر می شود که بسیار کم است.


تولید ملی چین در سال ۱۹۹۸ حذف روسیه بود بعد از ۱۰ سال خود را به دو برابر روسیه رساند.
در مدت ۲۰ سال درآمد سالانه آنها ۴برابر شد و جمعیت زیر خط فقر از ۲۵۰میلیون نفر (یک سوم جمعیت) به زیر ۵۰ میلیون نفر (یک دوم جمعیت) رسید. بعد از اصلاحات در چین امکان بازکردن سپرده در بانک های چین بدون کارت شناسایی آغاز شد و همچنین امکان معامله با پول نقد انجام شد که به این صورت دولت به علت مطلع نبودن از حساب شهروندان برای همه مالیات ثابت مقرر کرد. با این وضع ثروتمندان درآمد خود را به صورت سرمایه به چرخه تولید برمی گرداندند و در بانک های سوئیس و آمریکا از ترس مالیات سپرده گذاری نمی کردند.
پس از رشد اقتصادی در سال ۱۹۹۳ سیستم بانک ها بدون مدارک ملغی شد.

GDP تولید ناخالص داخلی که در بخش کشاورزی ۹% و ساخت و ساز ۴۲% و خدمات ۴۸% است که با شیب افزایشی سهم خدمات در چین بیشتر می شود که نشان از رشد معین مردم است.


شیائوپنگ در سال ۱۹۱۹ اصلاحات را در چین مطرح کرد از نکات قابل توجه اقتصاد چین وجود ۲۰۰۰ منطقه آزاد تجاری و قرارگیری در بین دو منطقه استراتژیک جهان یعنی روسیه و هند است و داشتن بالاترین ذخیره ارز و طلای جهان است.
در چین دهک پردرآمد ۲٫۵ کل درآمد کشور را نصیب خود می کند در آمریکا ۴۷% برای این دهک است.
%۱۰ ثروتمندان چین تقریبا ۷۰درصد کل ثروت خصوصی چین را دارند. ذخیره ارزی چین در سال ۲۰۱۷ بیش از ۳۰۰۰ میلیارد دلار است. تا سال ۱۹۷۶ که مائو تسه‌تونگ رهبر چین مرد چین فقیر بود با برنامه های جدید شیائوپنگ روزنه جدیدی در دنیای چین گشوده شد.
داپینگ: عرصه کالا یا خدمات به قیمتی پایین تر از قیمت تمام شده به خاطر از رده خارج شدن رقبا

از سال ۲۰۰۲ چین به عنوان بیشترین جذب کننده سرمایه گذاری خارجی در دنیا مبدل گردیده است.
در سال ۲۰۱۰ (۴۴۵/۲۴۳) شرکت خارجی در چین ثبت شده است که در مجموع ۵۵/۲ میلیون نفر از این شرکت ها شاغل هستند که حدود ۱۵/۹درصد از نیروی کاری شهری چین است. یکی از عوامل مهم در رشد اقتصاد چین ممکن است به علت اشتغال زایی در صنایع و ابتلا و GAP (تولید ناخالص دخلی) از ۸% به ۱۵% رسیده است.
مداخله دوست چین باعث شده ارزش یوان ۲۰% از ارزش بازار آن پایین تر باشد چون با پایین آوردن عمدی ارزش پول خود هزینه صادرات را در بازار جهانی کاهش میدهد و این کار باعث افزایش هزینه صادرات به داخل کشور می شود.