• به سایت شرکت مشاورین تجاری پیشرو ارزآوران اسپاد خوش آمدید                                                                                     شماره تماس: 22988023-021 ___ 09129641181

کاهش بودجه دولت در اثر کاهش فروش نفت


از آنجا که دولت به ۴.۵ملیون کارمند حقوق پرداخت می کند و این پرداخت عملا از صادرات نفت تامین می گردد و در صورت تحریم ها و عدم فروش نفت دولت باید این پرداخت را از منابع داخلی تامین کند و اگر منابع به حد نیاز در دسترس نباشد دولت مجبور به استقراض از بانک مرکزی می گردد و این باعث افزایش پایه پولی و حجم پول خواهد شد که افزایش قیمت ارز را در پی خواهد داشت.

نرخ بهره


اگر نرخ بهره بانک ها افزایش یابد در بازار کالا و مسکن و طلا و ارز باعث کاهش سرمایه گذاری می شود و نقدینگی به سمت بانک ها هدایت می شود که به دنبال آن واردات و تقاضای ارز رو به کاهش خواهد رفت که این امر موجب کاهش نرخ ارز می گردد.

رابطه مبادله

رابطه مبادله ای یعنی نسبت شاخص قیمت کالای صادراتی به شاخص قیمت کالاهای وارداتی. در صورتی که رابطه مبادله افزایش پیدا کند نرخ رشد قیمت های صادراتی بیشتر از نرخ رشد کالاهای وارداتی باشد خالص صادرات افزایش می یابد که باعث افزایش نرخ ارز یا کاهش تقاضای ارز خواهد شد که در نتیجه آن نرخ ارز کاهش می یابد.
با توجه به اینکه در چندماه گذشته نرخ ارز و در نتیجه قیمت کالاهای وارداتی بالا رفته است و از حد انتظارات تورمی مردم بالاتر رفته است و مردم اقدام به خرید این کالاها نمی کنند پس شدت تقاضا برای این کالاها پایین آمده است و در نتیجه واردات نیز به شدت کاهش یافته است پس این امر باعث کاهش نیاز به ارز برای واردات گشته است و قیمت ارز ثابت و رو به پایین بوده است.

افزایش و رشد عرضه پول در داخل


در صورت چاپ پول بی پشتوانه در داخل و یا استقراض دولت از بانک و افزایش نقدینگی در جامعه منجر به چرخش بیشتر پول در جامعه می گردد و افزایش تقاضا منجر به افزایش تورم داخلی و در نتیجه این نرخ به رشد نرخ ارزی منجر می گردد.

جایگزینی پول ملی

در هنگام تورم شدید اتباع کشور با تورم روبرو است قسمتی از پس انداز خود را به پول کشورهای دیگر تبدیل می کنند (معمولا به دلار یا یورو که اعتبار جهانی بیشتری دارند) نگهداری مینمایند. در اینجا نگهداری پول کشورهای دیگر به منظور مبادله صورت نمی گیرد بلکه به منظور نگهداری و ذخیره ارزرش ها انجام می گیرد.
واضح است که در این حالت تقاضای ارز افزایش می یابد و عرضه ارز کاهش یافته و نتیجه آن افزایش نرخ ارز خواهد بود. این موضوع نیمه دوم سال ۹۷ کاملا مشهود بود.