• به سایت شرکت مشاورین تجاری پیشرو ارزآوران اسپاد خوش آمدید                                                                                     شماره تماس: 22988023-021 ___ 09129641181

دلار چگونه واحد جهانی شد ؟


در سال ۱۹۴۱ اوایل جنگ جهانی دوم چرچیل و روزولیت رئیس جمهورهای انگلیس و آمریکا دو عضو اصلی متففین در کشتی نیروی انتظامی آمریکا بنام آگوستا در سواحل نیوفاندلند در اقیانوس اطلس پیمان نامه آتلانتیک امضاء کردند .
تلاش این دو کشور در نهایت در پایان جنگ جهانی دوم با شعار تجارت آزاد و رفاه بین المللی منجر به کنفرانس برتون وودز در سال ۱۹۴۴ یک سال پیش از اتمام جنگ جهانی ۷۳۰ نماینده از تمامی ۴۴ کشور متففین در این کنفرانس با ایجاد بانک جهانی برای بازسازی پس از جنگ موافقت شد و چون ۴۴ واحد پولی متفاوت وجود داشت قرار شد یک واحد پول مرجع معرفی شود که آن واحد پول آمریکا بود.
آمریکا تعهد کرد هر ۳۵دلار را با یک انس طلا معاوضه کند . در سال ۱۹۴۵ آمریکا برای سوار شدن دلار بر اقتصاد دنیا و خرید و فروش نفت بر اساس دلار ملاقاتی بین پادشاه عربستان و روزولت بهای نفت بر اساس دلار صورت گرفت.
در سال ۱۹۶۷ اولین آثار بحران در نظام پولی (برتون وودز) پدیدار گشت و در سال ۱۹۷۱ تقاضای بریتانیا برای خرید تبدیل ۳میلیارد دلار به طلا از آمریکا به بحران اقتصادی آمریکا تبدیل شد. نیکسول رئیس جمهور آمریکا قیمت دلار را نسبت به طلا شناور اعلام کرد ( عدم پایبندی به قرارداد ) که باعث افت خیلی سریع ارزش دلار شد و اعضای اوپک تصمیم گرفتند که دلار را از مبادله نفت حذف کنند که دلار را بیشتر تضعیف کرد.
در سال ۱۹۷۴ خوش خدمتی عربستان و ایران و فروش نفت به صورت دلار و از طرفی بالابردن ۴برابری قیمت نفت جهانی ( به علت بروز جنگ اعراب و اسرائیل ) و تحریم فروش نفت توسط آنها که با نقشه مستقیم آمریکا برای بالا بردن قیمت نفت در دنیا از ( ۳دلار به ۲دلار ) صورت گرفت با این کار آمریکا شرکت های نفتی ملقب به (۷خواهران) را از ورشکستگی نجات داد و همزمان با بالابردن حجم دلار در بازار و چرخش آن در اقتصاد آمریکا باعث بالا رفتن ارزش دلار گشت و آمریکا را خطر جنگ جهانی نجات داد.
به این ترتیب آمریکا نفت کشورها را می خرید و به آنها کاغذ بدون پشتوانه طلا به نام دلار میداد.
آمریکا دوست ندارد بابت دلار جنسی به فروش برساند و ترجیح میدهد نفت در دست کشورهای کم جمعیت باشد که این کاغذ بی ارزش را هرگز به کالا تبدیل نکند.
صدام در سال ۲۰۰۰ اقدام به تغییر فروش نفت از دلار به یورو شد و این کار منجر به حمله آمریکا و سقوط دولت صدام شد و پس از جنگ ارزش نفت بر اساس دلار مجداد قیمت گذاری شد.